Uwagi Liturgiczne

UWAGI LITURGICZNE
I . ZWIĄZANE Z PRZYJMOWANIEM KOMUNII ŚW. NA RĘKĘ

Ponieważ na terenie naszej diecezji nie ma tradycji udzielania komunii św. na rękę, a ludzie są mocno przywiązani do tradycyjnego sposobu otrzymywania komunii św. bezpośrednio do ust, pragniemy wyjaśnić zarówno sposób przyjmowania komunii na rękę jak i podstawy teologiczno-historyczne.

Przyjmowanie komunii św. na rękę było praktykowane przez wszystkie Kościoły przez prawie całe pierwsze tysiąclecie. Wielu Ojców Kościoła wyjaśniało wiernym ten piękny gest, podkreślając znaczenie wyciągniętych dłoni, które chcą przyjąć dar Ciała Pańskiego. Do wszystkich odnosi się choćby nawet nawoływanie św. Jana Damasceńskiego (VIII w.): „Przystępujemy z czystym sumieniem i wielką wiarą…, a mając ręce ułożone w formie krzyża, otrzymujemy Ciało Chrystusa Ukrzyżowanego”.

W drugim tysiącleciu, ze względu na stosowanie hostii i rzadką komunię wiernych, przyjął się zwyczaj otrzymywania przez wiernych komunii św. bezpośrednio do ust. Stał się on aż do naszych czasów tradycyjnym sposobem rozdzielania komunii św. przez kapłanów.

Od 1969 r. obok zwyczaju udzielania komunii św. na język, Kościół zezwala także na nowo na rozdzielanie Eucharystii poprzez złożenie jej na obu dłoniach wiernego, wyciągniętych w kierunku szafarza, aby przyjąć z szacunkiem i godnością Ciało Chrystusa.

Ten kto przyjmuje Komunię na rękę powinien to zrobić w następujący sposób:

• dłonie powinny być czyste i pozbawione jakichkolwiek rękawiczek
  • na otwartej prawej dłoni kładziemy otwartą lewą dłoń i tak obie wyciągamy w kierunku szafarza
  • szafarz kładzie Ciało Chrystusa na lewej dłoni, wówczas odpowiadamy Amen
  • następnie stojąc przed szafarzem bierzemy hostię palcami prawej ręki i wkładamy ją sobie do ust; i dopiero wtedy wracamy na swoje miejsce
  • należy to czynić z uwagą i szacunkiem aby nie pozwolić upaść hostii albo jej fragmentowi na posadzkę.
  • Komunię św. przyjmujemy na stojąco, ustawiając się jak dotychczas.
  • Prosimy, aby najpierw do Komunii św. przystąpiły osoby przyjmujące Pana Jezusa na rękę, a następnie udzielimy Komunię pozostałym osobom w dotychczasowy sposób, czyli do ust – jeśli takie osoby będą. W ten sposób osoby przyjmujące Komunię św. na rękę będą miały pewność, że dłonie kapłana nie miały wcześniejszego kontaktu z ustami innych wiernych.

II. POZOSTAŁE UWAGI LITURGICZNE

W czasie liturgii należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:

a. kapłani przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami

higieny,

b. przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii

Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,

c. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,
d. cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu

bezpośredniego nie dotykając i nie całując Krzyża,
e. należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub

dotknięcie,

f. rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą,

g. kościół, w ciągu dnia, tak jak dotychczas będzie cały czas otwarty – zachęcamy do

prywatnej modlitwy w ciągu całego tygodnia

h. Msze Święte transmitowane w radiu RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz:

W niedziele:   9.00 i 10.30 z Bazyliki Katedralnej w Tarnowie

18.00 z Bazyliki św. Mikołaja w Bochni.

W dni powszednie: poniedziałek – piątek godz. 18.00 – Kościół św. Maksymiliana w Tarnowie

sobota 06.30 Sanktuarium BM Szkaplerznej w Tarnowie

i.  Msze św. transmitowane w TV i POLSKIM RADIO

Niedziela, 15 marca 2020 r.

7:00 – TVP 1

9:00 – Polskie Radio, Program Pierwszy

9:30 – Telewizja TRWAM

11.00 – TVP 1

13:00 – TVP POLONIA

Od poniedziałku, 16 marca 2020 r. – do niedzieli, 22 marca 2020 r.

7:00 – z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach – TVP1

Od poniedziałku, 16 marca 2020 r. – do piątku, 20 marca 2020 r.

20:00 – z Jasnej Góry w intencji ustania epidemii, TVP3