Parafia

Parafia Tylicz leży na pograniczu Beskidu Sądeckiego i Niskiego na wysokości około 580 m n.p.m. w dolinie potoku Muszynka i Mochnaczka, w pobliżu Przełęczy Tylickiej. Do parafii należy wieś Muszynka położona tuż przy granicy ze Słowacją.

Parafia posiada cztery świątynie.

Nowy kościół, obecnie Sanktuarium Matki Bożej Tylickeij Opiekunki Rodzin i Uzdrowienia Chorych  powstał w latach 2001 - 2007. Kamień węgielny pod jego budowę poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II w 1999 roku, podczas Mszy świetej kanonizacyjnej  św. Kingi w Stary Sączu. Do rangi Sanktuarium został podniesiony 27 sierpnia 2016 roku.

Drewniany kościół pw Świętych Apostołów Piotra i Pawła ufundowany przez bpa Piotra Tylickego w 1612 roku. Przez cztery stulecia w ołtarzu głównym tej świątyni czczony był obraz Matki Bożej Tylickiej. Obecnie umieszczona jest tam kopia tego słynącego łaskami wizerunku gdyż oryginał znajduje sie w nowej świątyni.

Oprócz nowego i starego kościoła parafialnego znajdują sie tutaj jeszcze dwie dawne cerkwie grekokatolickie - pamiątki po Łemkach, którzy po II wojnie światowej zostali stąd wysiedleni. W Tyliczu Cerkiew pw Świętych Kosma i Damiana wybudowana w 1743 roku oraz  Cerkiew św. Jana Ewangelisty w Muszynce, wybudowana około 1689 roku.

Na łagodnym zboczu wzgórza, tuż za nowym kościołem wznosi się Golgota a u jej podnóża znajdują się Dróżki Maryjne, Aleja Świętych, Groty Siedmiu Boleści NMP i inne miejsca przeznaczone do zadumy i refleksji nad życiem, przemijaniem i zbawieniem duszy.